Close

Čo je to LARP

Každý jeden hráč opisuje LARP trochu inak. Niektorí o ňom hovoria ako o RPG (alebo hre na hrdinov) naživo. Ďalší zase hovoria, že je to interaktívne divadlo bez divákov, v ktorom hráči nemajú texty.


V čom je LARP iný ako divadlo?

Už z názvu Live Action Role Playing vyplýva, že ide o hranie role. Každý hráč sa zhostí nejakej role, postavy v príbehu, rovnako ako herec v divadle či filme. Táto postava má – tak ako v bežnom svoje ciele, idey, ktoré sa snaží dosiahnuť, väčšinou pomocou iných hráčov, dohôd a rôznych interakcií.

Svoje vlastné úlohy a ciele však majú aj ostatní hráči. Nikto nemá predpísaný žiaden text, ktorý sa musí dodržiavať, a tak je len na vás, akú taktiku na dosiahnutie cieľa zvolíte.


Načo je LARP dobrý?

Tento typ hry dáva každému možnosť vyskúšať si niečo, čo v bežnom živote nemôže, stať hrdinom a prežiť príbeh ako z filmu alebo knihy. Zlepšuje komunikačné schopnosti a fantáziu hráčov. Dáva hráčovi možnosť vyskúšať si, či by bol z neho dobrý bojovník alebo zákerný zlodej, na niektorých hrách detektív alebo upír, princezná alebo kapitán vesmírnej lodi. Všetky dôsledky, ktoré z roly plynú, sú herné a neprenášajú sa do reálneho života.


V akom svete sa môže odohrávať?

LARPov je mnoho. Existujú LARPy zasadené v dnešnej realite, ktoré riešia aktuálne svetové problémy, ale tiež LARPy z historického prostredia, fantasy, sveta počítačovej hry, knihy alebo niečoho úplne vymysleného.


Kde sa môže odohrávať?

Veľké historické alebo fantasy LARPy často prebiehajú na lúkach a v lesoch. LARPy zo súčasnosti sa odohrávajú v uliciach mesta, podnikoch alebo dokonca celých hoteloch. Naozaj malé LARPy môžu prebehnúť aj v jednej miestnosti.  


Koľko hráčov sa môže zúčastniť?

Na najmenších LARPoch sa stretne 4-8 hráčov, niektoré však rátajú aj so 100 a viac. Na našich akciách je to spravidla 30-40.


Ako dlho môže trvať?

Dĺžka hry je takisto rozdielna, od pár hodín cez niekoľko dní až po týždeň.

V prípade otázok nás neváhaj kontaktovať na hliadky@event-horizon.sk